Z wpisu dowiesz się:
Na pewno gdy myślisz o wyborze specjalisty to Twoim głównym kryterium wyboru jest znalezienie dobrego psychiatry. Choć być może powinien być to dobry psychoterapeuta a nie lekarz. Innym razem wyjaśnijmy sobie kiedy potrzebny jest lekarz a kiedy psychoterapeuta. Teraz zajmijmy się wizytą u dobrego psychiatry.Skoro już wiemy, że chcemy w Twoim przypadku udać się do lekarza to poszukajmy dobrego psychiatry. Co znaczy dobry? Skuteczny? A może empatyczny, wspierający? A co powiesz na fakt, że możesz być z nim w stałym kontakcie?
Która z tych cech oznacza dla Ciebie dobrego psychiatrę? Musisz przyznać, że to kwestia indywidualna. Każdy z nas oczekuje od lekarza innych cech. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale aby pomóc dobry psychiatra musi, jak to się zwykło opisywać w żargonie lekarskim, zebrać wywiad. I tutaj dla niektórych pacjentów zaczynają się schody bo nie wszyscy lubimy o sobie opowiadać lub co jeszcze bardziej intymne, zwierzać się. Jednak to kluczowa kwestia, bez zaufania do psychiatry niewiele uda się osiągnąć. Doświadczony lekarz już w tym momencie rozmowy, widząc jak pacjent odpowiada na pytania wie jak pokierować leczeniem. Dla niektórych pacjentów jednak rozmowa bywa trudna na tyle, że są w stanie dać negatywny komentarz lekarzowi za zbyt dociekliwe pytania. Dla innych zbyt małe zainteresowanie historią ich życia i problemami jest z kolei zbyt mało empatycznym podejściem.
Wróćmy jednak do naszego tematu: dobry psychiatra.
Gdy widzę reklamy psychiatrów najczęściej wybija się słowo: dobry. Jakże jednak trudno zweryfikować jego prawdziwość. Każdy pacjent chce czuć się potraktowany indywidualnie. Każdy chce poczuć się lepiej. I droga do wyleczenia za każdym razem może być inna.
Napiszę jakie cechy według mnie opisują dobrego psychiatrę. Wydaje mi się, że pięć z nich jest kluczowych i takich cech warto szukać. Wymaga to oczywiście więcej wysiłku, aby dowiedzieć się tych rzeczy o przyszłym psychiatrze, ale z racji cen wizyt, czasem długich terminów warto poświęcić na to więcej czasu.
skuteczny dobór leków
Tutaj główne kryterium to doświadczenie. Dopiero wyleczenie tysięcy pacjentów daje Ci większą pewność przy stosowaniu właściwych leków, ich zamienników, odpowiednich dawek a także swoistej mieszanki poszczególnych preparatów
empatia
Nie ma nic gorszego niż brak zrozumienia i akceptacji. Mówisz o swoich problemach. Zwierzasz się z tajemnic, których nie byłeś w stanie nikomu wyjawić. I czujesz po drugiej stronie troskę. Już nie jesteś z problemem sam.
dokształcanie
Lekarz ukończył studia w 1990 roku czyli kilkadziesiąt lat temu. Ma oczywiście obowiązek ciągłego dokształcania się, ale różnie z tym bywa. Omijają go kongresy, seminaria, wiedza o najnowszych preparatach. Jeśli nie rozwija się w swojej dziedzienie to tak naprawde się cofa. I skuteczność jego leczenia również pozostawia wiele do życzenia.
holistyczne spojrzenie na pacjenta
Organizm ludzki to cud natury. Ból głowy wynika z tysiąca przyczyn. Gorszy nastrój ma również swoje powody. Nie zawsze jest on związany ze zdrowiem psychicznym. Patrząc na pacjenta całościowo poprzez objawy szukamy przyczyn bólu, cierpienia, nerwowości. Czasem powód złego stanu zdrowia tkwi nie w głowie, ale jest zwiastunem, konsekwencją choroby a nawet złego odżywiania.
kontakt z pacjentem
W dużych sieciówkach często nie trafisz ponownie do tego samego lekarza. To tak jakbyś za każdym razem leczenie zaczynał od nowa. Niby leki są już dobrane, jednak każdy lekarz ma swój sposób prowadzenia pacjenta. Poza zaplanowaną wizytą kontakt ze specjalistą, który Cię leczy czasem wręcz niemożliwy.Pewnie nie oczekujesz, że lekarz będzie na każde Twoje zawołanie, ale świadomość, że uzyskasz odpowiedź na swoje pytanie również po wizycie i jesteś pod opieką są bardzo ważne.
Jeśli możesz o swoim lekarzu powiedzieć, że spełnia wszystkie powyżej opisane kryteria dobrego psychiatry to znaczy, że trafiłeś na właściwego lekarza. W kolejnym wpisie napiszę jak reagować gdy początek leczenia jest trudny i pojawiają się wątpliwości.