Uczysz się uczyć i wciąż się rozwijasz intelektualnie.

Czym jest Metoda Feuersteina?

Według profesora Feuersteina wszyscy ludzie niezależnie od wieku, przejawianych trudności czy statusu socjoekonomicznego mają zdolność do znacznego usprawniania swoich procesów uczenia.
Metoda Feuersteina zwiększa potencjał do uczenia i poprawia funkcjonowanie poznawcze.

Program terapeutyczny Instrumental Enrichment (IE) w Metodzie Feuersteina to ciąg spotkań, podczas których terapeuta, stosując techniki mediacyjne tworzy i wzmacnia poznawcze strategie i umiejętności swojego klienta, jednocześnie pomagając mu obserwować osobistą zmianę i potrzeby rozwojowe.

Dla kogo?

Terapia Instrumental Enrichment (IE) jest przeznaczona dla osób od 7 do 107 roku życia. Z terapii mogą korzystać osoby z trudnościami takimi jak:

  • dysleksja, dyskalkulia
  • nadpobudliwość, problemy w koncentracji uwagi, impulsywności (ADD, ADHD)
  • trudności wynikające z zaburzeń centralnego układu nerwowego
  • nieharmonijny rozwój intelektualny
  • obniżona sprawność intelektualna
  • rozpraszanie się podczas nauki
  • trudności w rozumieniu poleceń
  • problemy z zapamiętywaniem
  • uogólnione trudności w funkcjonowaniu w życiu społecznym

 

Terapeuci Metody Feuersteina pomagają również kształtować takie środowisko swojego klienta, które wspiera i zachęca do dalszej nauki i rozwoju. Instrumental Enrichment to terapia stymulująca procesy poznawcze. 

Jak wygląda sesja?

Reguły myślenia, które są trenowane w zadaniach, klienci przenoszą na różne sytuacje szkolne i z życia codziennego. W trakcie zajęć uczymy się budować strategie bardziej efektywnego rozwiązywania zadań i problemów. Program przez kształtowanie myślenia i inteligencji ma wpływ na rozwój całościowo. Dzięki temu uczestnik nabiera samodzielności w myśleniu, rozwija zdolność krytycznej oceny, lepiej rozumie logiczne związki, potrafi opracować nowe rozwiązania, rozszerza zasób słów i wiedzy ogólnej. Dziecko wie, jakie strategie uczenia się są dla niego najkorzystniejsze. Zastosowanie metody poprawia funkcjonowanie poznawcze i uczy, jak się uczyć, a także obniża poziom lęku przed popełnieniem błędu.
Sesje powinny odbywać się raz w tygodniu. Koszt sesji to 150 zł. 

Kim był profesor Feuerstein?

Profesor Reuven Feuerstein był izraelskim psychologiem i pedagogiem, znanym z badań teorii możliwości poznawczej oraz metod oceny i rozwijania umiejętności poznawczych, zwanych Dynamiczną Oceną Potencjału Uczenia się (LPAD - Learning Potential Assessment Device) i Instrumental Enrichment (IE). 

Urodził się w 1921 roku, zmarł w 2014 roku w Izraelu

Feuerstein wierzył, że inteligencja nie jest rozstrzygnięta i może być rozwijana poprzez zastosowanie metod edukacyjnych. Jego prace obejmowały pomoc dzieciom z trudnościami w uczeniu się. Stworzył narzędzie edukacyjne i narzędzia, które służą do identyfikacji danych o jednostkach oraz o ich rozwoju.

 

W naszej poradni terapię prowadzi psycholog Aneta Walasek-Gorczyca. 
Więcej informacji pod numerem 535 350 400.