Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) jest zaburzeniem neurorozwojowym o zróżnicowanej etiologii, choć dokładna przyczyna nadal pozostaje nieznana.

Występuje ono zarówno u chłopców jak i dziewczynek lecz objawy u obu płci nieco się różnią. Szacuje się, że na to zaburzenie cierpi od 3 do 8% dzieci.

 U 50% z nich objawy przetrwają do okresu dorosłości będąc przyczyną cierpienia jak i podłożem występowania innych zaburzeń psychicznych takich jak depresja, uzależnienia, zaburzenia osobowości.

Jest jednak duże grono ludzi dorosłych, którzy również cierpią z powodu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, mają objawy od wczesnych lat dziecięcych,  jednak często nie zostały one prawidłowo rozpoznane. Diagnoza i wdrożenie skutecznego leczenia są  na szczęście możliwe także w wieku dorosłym.



Diagnoza ADHD dla dorosłych: 

Już na jednej wizycie, jeżeli zależy Ci na czasie:

Wizyta psychiatryczna (80 min)
- wywiad psychiatryczny do diagnozy ADHD
- badanie diagnostyczne w oparciu o kwestionariusz DIVA-5
- diagnoza, zalecenia i leczenie

Cena procesu diagnostycznego : od 1000 zł

Psychiatrzy u których możesz wykonać taką diagnozę:

Doktor Ewelina Jankowska (specjalista) 
Doktor Anna Makowska (specjalista) 

Diagnoza ADHD na dwóch wizytach.

Wizyta psychologiczna (90 min)
- wywiad psychologiczny do diagnozy ADHD
- badanie diagnostyczne psychologiczne w oparciu o kwestionariusz DIVA–5 oraz inne testy indywidualnie, zaproponowane przez psychologa
- pisemna opinia psychologiczna
 
Wizyta psychiatryczna (60 min)
- konsultacja psychiatryczna z diagnozą, zaleceniami i leczeniem

Cena procesu diagnostycznego:  od 1000 zł
Ten rodzaj diagnozy prosimy umówić przez rejestrację pod numerem 535 350 400 


Diagnoza ADHD – dla osób, które posiadają wyniki testów psychologicznych DIVA- 5:

Wizyta psychiatryczna (60 min)
- wywiad psychiatryczny do diagnozy ADHD
- diagnoza , zalecenia i leczenie
Cena procesu diagnostycznego : 500 zł
Ten rodzaj diagnozy prosimy umówić przez rejestrację pod numerem 535 350 400 


Diagnoza ADHD – dla osób dorosłych (diagnostyka psychologiczna z wydaniem opinii, bez wizyty lekarskiej ):

- test DIVA- 5 – 60 min – 600 zł
- test MOXO - 60 min – 500 zł
Ten rodzaj diagnozy prosimy umówić przez rejestrację pod numerem 535 350 400 

W większości przypadków wystarczy jedna lekarska wizyta diagnostyczna,
Oszczędzasz czas i pieniądze. Diagnoza możliwa jest również w czasie wizyty lekarskiej online.


Diagnozujemy i leczymy:

  • ADHD u osób dorosłych u których nie rozpoznano zaburzenia w dzieciństwie
  • ADHD u dorosłych, które było rozpoznane w dzieciństwie

Umów się na wizytę diagnostyczną ADHD u osób dorosłych do lekarza psychiatry jeśli masz :

  • Napady złości
  • Tendencja do ryzykownych zachowań i szkodliwego używania substancji psychoaktywnych
  • Wahania nastroju,
  • Problemy w relacjach w związku, w rodzinie, z otoczeniem
  • Wrażenie, że nie wykorzystuje się w pełni swoich możliwości ,często zmieniasz miejsce pracy,masz trudność z ukończeniem studiów mimo dobrych zasobów intelektualnych , masz złą sytuację finansową czy zawodową
  • jeżeli pamiętasz, że w dzieciństwie miałeś/aś problemy z nauką i koncentracją, byłeś/aś nadruchliwy,  miałeś/aś częste wahania nastroju, uczucie niepokoju.

Terapia i odpowiednio dobrane leki skutecznie łagodzą najbardziej dokuczliwe objawy, jakie daje zespół nadpobudliwości psychoruchowej, oraz dają szansę na pełne czerpanie ze swojego potencjału, nieleczone ADHD często to uniemożliwia

 

Jak leczymy:

Wizyta diagnostyczna ADHD u lekarza psychiatry trwa  ok 80 minut. Prosimy o przyniesienie  na wizytę dotychczasowej dokumentacji z leczenia, wyniki przeprowadzonych badań, listę przyjmowanych leków .

 W czasie wizyty diagnostycznej :

  • przeprowadzany jest wywiad psychiatryczny w tym ocena wczesnego rozwoju pacjenta w celu wykluczenia innych przyczyn prezentowanych objawów,
  • omawiane jest dotychczasowe leczenie pacjenta ,
  • przeprowadzony jest wywiad odnośnie stanu somatycznego pacjenta
  • przeprowadzane jest badanie kwestionariuszem DIVA-5,
  • w przypadku diagnozy potwierdzającej lekarz proponuje pacjentowi leczenie obejmujące włączenie farmakoterapii i/lub psychoterapii

W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie dodatkowych psychologicznych testów diagnostycznych lub badań labolatoryjnych czy  obrazowych i /lub dodatkowe wizyty lekarskie  (20 minutowe) w celu pogłębienia diagnozy. Postępowanie dobierane jest indywidualnie do konkretnego pacjenta , według jego potrzeb. Pacjent po zakończeniu procesu diagnostycznego ma możliwość otrzymania zaświadczenia o rozpoznaniu, a także kontynuacji leczenia specjalistycznego u naszych lekarzy psychiatrów i psychoterapeutów.

 

Warto wiedzieć.

 

Do podstawowych grup objawów w ADHD należą:

  1. zaburzenia koncentracji uwagi
  2. impulsywność
  3. nadruchliwość

Z powodu zaburzeń koncentracji uwagi osoba z ADHD bardzo długo zabiera się do zadań związanych z wysiłkiem umysłowym, ma trudności ze skupieniem się w czasie pracy bardzo łatwo rozprasza się.
Ma kłopoty z zapamiętaniem przyswajanego materiału. Często nie słucha poleceń lub nie reaguje na nie. Ma tendencje do marzycielstwa, „gapowatości”. Z powodu impulsywności nie przewiduje konsekwencji swojego działania, rozpoczyna wykonywanie zadania bez całkowitego zrozumienia instrukcji, nie wysłuchuje poleceń do końca. Ma kłopoty z wykonaniem złożonych lub terminowych prac.
Nie uczy się na podstawie wcześniejszych doświadczeń oraz ogólnych zasad. Ma kłopoty z oczekiwaniem na swoją kolej. Impulsywność objawia się też trudnością z odraczaniem decyzji, doprowadzaniem trudnych zadań do końca i  z radzeniem sobie ze złością.
W wieku dziecięcym może się to przejawiać zaburzeniami zachowania i sprawianiem różnych trudności wychowawczych. Z powodu nadpobudliwości osoba z ADHD jest stale w ruchu, ma trudności z wysiedzeniem w jednym miejscu, odczuwa stałe uczucie niepokoju wewnętrznego, ciągle się wierci , jest nadmiernie gadatliwa i hałaśliwa. 
Nadpobudliwość psychoruchowa u dorosłych może  wpływać na niestałość w związkach i angażowanie się w ryzykowne zachowania jak nadużywanie alkoholu,narkotyków, hazard. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej jest zaburzeniem wpływającym na dalsze losy życiowe osoby nim dotkniętej. Z tego względu, niezbędne jest wczesne wprowadzanie skutecznych metod radzenia sobie z objawami tego zaburzenia, aby zapobiec rozwojowi powikłań takich jak depresja czy  uzależnienia.